birmanski

Kot Birmański – pielęgnacja, opieka

Kot Birmański jest z pewnością członkiem zwierzęcej arystokracji. Za równo jego charakter jak i sposób chodzenia mówi o jego wysokim pochodzeniu. Jego charakter jest umiarkowany oraz spokojny. Rasa otrzymana została poprzez pomieszanie kota rasy syjamskiej razem z kotem rasy perskiej. Dzięki temu udało się otrzymać kota o kolorystyce syjama, wyróżniającego się dłuższą oraz bardziej puszystą sierść. Kot birmański kocha znajdować się w centrum uwagi, wciąż zauważany oraz pieszczony.

birmanski

Birmański – zdjęcie znalezione na stronie Pinterest.com

Doskonale więc będzie czuł się w rodzinach lub mieszkaniach w których żyje wielu ludzi. Zapewne jednak czworonogi takie przywiązują się najsilniej do pojedynczej osoby, podobnie jak przywiązują się psy. Kot birmański ceni dzieci, może spędzać setki godzin na wzajemnych figlach razem z dziećmi. Odznacza się znacznym spokojem i cierpliwością także gdy dziecinne pieszczoty stają się nieco mniej delikatne. Może również mieszkać w mieszkaniach w których mieszkają również pozostałe zwierzęta.

W stosunku do psów zachowują dany dystans, lecz nie przejawiają agresji. Mimo iż jest to pupil przywykły do życia w mieszkaniu, nie trzeba go przymuszać do przebywania wiele godzin jedynie w domu. Trzeba zapewnić mu choć godzinę na wspólną frajdę lub spacer po parku. Zakupując kotka takiej odmiany powinniśmy wiedzieć iż będzie on potrzebował licznego szczotkowania i zabiegania o futro zwierzęcia będącą jego ogromnym atutem. Trzeba także przygotować się na dosyć sporą liczbę włosów znajdujących się na sofach i dywanach, zwłaszcza w czasie przejściowym.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/kot-birmanski-usposobienie/